602-644-263 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. NIP: 629-159-99-20 Dąbrowa Górnicza, ul: 11 Listopada 1 pn-pt 08:00-16:00

OGRZEWANIE WNĘTRZ KOŚCIOŁÓW

Ogrzewanie kościołów wymaga nieco innego podejścia w fazie projektowania niż przy innych obiektach, ze względu na kubaturę budowli, jak również na zapotrzebowanie na ciepło w dni powszednie i w niedzielę czy Święta Kościelne lub podczas uroczystości kościelnych.
Nasze doświadczenia z ogrzewaniem kościołów zaczęły się od zabytkowego obiektu, w którym prowadzone były prace renowacyjne i konserwator zabytków nie zgodził się na zastosowanie żadnego źródła ciepła, przy którym następowałby ruch wirowy powietrza (nawiew lub ogrzewanie punktowe – np. grzejniki). Jedynym rozwiązaniem pozostawało ogrzewanie podłogowe, gdzie mamy do czynienia z równomiernym odprowadzaniem ciepła z dużej powierzchni, a różnica temperatur między podłogą a otoczeniem jest zbyt mała, aby unosić do góry kurz lub wytwarzać „smugi" ciepłego powietrza. W opisywanym przypadku Ksiądz Proboszcz podjął decyzję o zastosowaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego ze względu na fakt, iż wymiana posadzki w całym kościele przewidziana była na kilka lat, a system ten można instalować i uruchamiać etapami, w miarę postępowania prac posadzkarskich.
Bardzo istotnym jest fakt, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najłatwiej sterowalnym systemem grzewczym. Inna temperatura jest wystarczająca dla wiernych pozostających podczas Mszy Świętej w swoich okryciach wierzchnich, a inna dla Księży odprawiających Nabożeństwo. Inne jest zapotrzebowanie na ciepło podczas mszy niedzielnej, kiedy kościół jest cały wypełniony wiernymi, a inne w tygodniu, kiedy wierni mieszczą się w kilku ławkach. Możliwe jest wtedy włączenie ogrzewania wyłącznie w tym rejonie (jest to kwestia wciśnięcia kilku przycisków w odpowiednim czasie). Nie ma również potrzeby ciągłego grzania między Mszami czy w nocy. Proste wyłączniki czasowe mogą załączać i wyłączać ogrzewanie w dowolnych porach. Działania takie powodują, że elektryczne ogrzewanie podłogowe staje się najtańszym ogrzewaniem kościołów, a jednocześnie nie następuje brudzenie i zawilgocenie ścian.
W nowobudowanych kościołach „pole do popisu" w zaprojektowaniu ogrzewania w zależności do zmieniających się w różnych dniach potrzeb jest praktycznie nieograniczone. Jest to tylko kwestia poprowadzenia odpowiedniej ilości kabli elektrycznych i można stworzyć system grzewczy na każdą okazję.

OGRZEWANIE SCHODÓW WEJŚCIOWYCH

Przy pomocy elektrycznych kabli (lub mat) grzewczych można ogrzewać również schody wejściowe, podesty czy podjazdy dla niepełnosprawnych. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku kościołów, do których wchodzi się często po wielu schodach, które w zimie są oblodzone i niebezpieczne, szczególnie dla ludzi starszych. Mechaniczne usuwanie lodu i śniegu, posypywanie solą czy piaskiem powoduje niszczenie schodów, które z czasem trzeba remontować lub wręcz wymieniać na nowe.

OGRZEWANIE RYNIEN I RUR SPUSTOWYCH

Jest to temat coraz bardziej popularny, również w kościołach. Zamarzające rynny stwarzają cały szereg zagrożeń zarówno dla ludzi (spadające sople czy nawisy lodowe), jak również dla budowli. Z praktyki wiemy, że prawidłowo wykonana instalacja ogrzewania rynien i rur spustowych zapobiega nie tylko ich uszkodzeniom, ale również eliminuje zalewanie obiektów i niszczeniu elewacji.

Planując remont starego, czy budowę nowego kościoła warto wziąć pod uwagę przedstawione powyżej możliwości jakie daje elektryczne ogrzewanie podłogowe i przeciwoblodzeniowe. Okazuje się bowiem, że wydatkowane kwoty można stosunkowo szybko odzyskać, poprawiając jednocześnie komfort i bezpieczeństwo wiernych i duszpasterzy.


rank website on google @ google seo rank website on google, google seo. rank website on bing @ bing seo Rank website on bing, bing seo. google knowledge graph @ knowledge graph Google knowledge graph, knowledge graph. google @ sitelinks Google sitelinks. Ctr manipulation tool @ ctr manipulation @ ctr manipulation service ctr manipulation tool, ctr manipulation, ctr manipulation service. ranking factors in google @ google ranking factors Ranking factors in google, google ranking factors. increase website ctr@ website ctr@ website ctr in google Increase website ctr, website ctr, website ctr in google. bad seo backlinks @ good seo backlinks Bad seo backlinks, good seo backlinks. google suggestions @ google autocomplete Create google suggestions, google autocomplete.